Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Pokaz filmu poświęconego historii Tatarów krymskich

image: Justyna Arendarska

dr Justyna Arendarska

adres e-mail: justyna.arendarska@uwr.edu.pl

Pokaz filmu poświęconego historii Tatarów krymskich

Obrazy:

IMG_0099JPG_r78kwd.jpgIMG_0094JPG_m6pnya.jpgIMG_0092JPG_nbztcl.jpgIMG_0088JPG_l5zg9c.jpgIMG_0082JPG_kg9ph3.jpgIMG_0074JPG_hzzg9l.jpg

18 stycznia w Instytucie Studiów Międzynarodowych odbył się pokaz filmu „Wielki wóz. Wygnanie i powrót Tatarów krymskich” zorganizowany przez Koło Wschodnioeuropejskie Stosunków Międzynarodowych w ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu. Autorami tego obrazu nakręconego w 2005 roku są Ivo Macharáček oraz Petruška Šustrová, czeska dysydentka. W filmie pokazano losy tatarskiej wspólnoty etnicznej poczynając od 1944 roku, kiedy to rozkazem Józefa Stalina cały naród został deportowany z Krymu, aż do momentu ich powrotu na półwysep po upadku ZSRR.

Po pokazie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli dr Tomasz Szyszlak oraz dr Marcin Szydzisz, którzy odnieśli się do obecnej sytuacji Tatarów krymskich po aneksji Krymu, roli samorządu terytorialnego Tatarów krymskich - Mendżlisu, sytuacji członków Mendżlisu po rozwiązaniu jego w 2016 roku. Zwrócono także uwagę na aktywność Mustafy Dżemilewa, wieloletniego przewodniczącego Mendżlisu Tatarów krymskich oraz Rady Przedstawicieli Narodu Krymskotatarskiego, deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy.

Sara Blejwas

data utworzenia/modyfikacji: 31 styczeń 2017 o 13:25:06

słowa kluczowe: Kolo-naukowe, wyklad otwarty, dzialalnosc-naukowa, dzialalnosc-studencka