Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Działalność naukowa ISM > Bezpieczeństwo RP w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Wykład generała brygady rezerwy Służby Wywiadu Wojskowego Radosława Kujawy

"Bezpieczeństwo RP w obliczu agresji Rosji na Ukrainę" - wykład generała brygady rezerwy Służby Wywiadu Wojskowego Radosława Kujawy

W dniu 26 kwietnia 2022 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr gościł generał brygady rezerwy Radosław Kujawa, Szef Służby Wywiadu Wojskowego w latach 2008 – 2015 oraz wieloletni oficer Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (m. in. naczelnik wydziału i dyrektor departamentu). Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt. „Bezpieczeństwo RP w obliczu agresji Rosji na Ukrainę”, w trakcie którego zaprezentowane zostały nowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski, wynikające z toczącej się od lutego 2022 r. wojny rosyjsko-ukraińskiej. Podczas swojego wystąpienia generał Kujawa nie tylko poddał ocenie przyczyny wybuchu wojny oraz możliwe scenariusze jej zakończenia, ale również określił możliwości zaatakowania terytorium Polski przez Rosję oraz użycia w toczącym się konflikcie broni jądrowej. Ponadto w trakcie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, generał Kujawa odniósł się także do kwestii prowadzenia wojny informacyjnej przez strony konfliktu, funkcjonowania służb wywiadowczych w warunkach otwartej wojny, jak również zakresu współdziałania Sił Zbrojnych RP z sojusznikami z NATO w sytuacji zagrożenia potencjalnym starciem zbrojnym.

Było to już szóste spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju.

Organizatorami spotkania z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr był Zakład Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa RP.