Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Konferencje > Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019.

Trwający obecnie rok 2019 to pod względem ważnych rocznic rok szczególny dla Polski – w jednym czasie obchodzimy 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych, 20-lecie wstąpienia RP do struktur NATO oraz 15. rocznicę akcesji do Unii Europejskiej. Chcąc zwrócić szeroką uwagę społeczeństwa na znaczenie owych wydarzeń dla Polski oraz pozostałych państw Europy Środkowej i Wschodniej, Stowarzyszenie Projekt Akademia wraz z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej (przy wsparciu i patronacie innych instytucji m. in. Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr – pełną listę partnerów znajdziecie Państwo w dalszej części) podjęło się organizacji konferencji naukowej „Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019” (27-28 listopada br. we Wrocławiu).

Zaproszeni prelegenci i dyskutanci z kraju oraz zagranicy (Niemiec, Czech, Słowacji, Gruzji, krajów bałtyckich) spróbują wspólnie ocenić jak tytułowe „dekady wolności” wpłynęły na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną państw EŚiW. Celem konferencji jest odpowiedź na szereg ważkich pytań z tym związanych: Jakie w 1989 roku były wizje i oczekiwania względem przyszłości? Czy jako Polacy mamy powody do tego, aby odczuwać dumę z drogi jaką przebył nasz kraj w ciągu ostatnich 30 lat? Jak wiele udało się przez ten czas osiągnąć? Ile wyzwań stoi jeszcze przed całym naszym regionem? Czy w najbliższej przyszłości Polska nadal będzie kroczyć w awangardzie przemian? Jaki wpływ możemy mieć na zmieniającą się sytuację geopolityczną w Europie i na świecie? Wreszcie, jaką rolę odegramy w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej i NATO? Na te i wiele innych pytań nasi goście postarają się odpowiedzieć w ramach kilku paneli dyskusyjnych (poświęconych przemianom społeczno-gospodarczym, polityce wewnętrznej i zagranicznej państw EŚiW, ewolucji bezpieczeństwa w regionie czy zmianom w prawodawstwie), które będą transmitowane na żywo w Internecie, zaś wstęp na panele będzie w pełni otwarty – widzowie na sali i przed monitorami będą mogli zadawać pytania ekspertom, tym samym stymulując debatę.

Po zakończeniu konferencji organizatorzy planują wydać referaty uczestników w formie recenzowanej monografii naukowej (w wydawnictwie z listy wydawnictw punktowanych MNiSW - za publikację artykułu autor otrzymuje 20 pkt.) – pozwoli to szerszemu gronu odbiorców zapoznać się z omawianą na konferencji problematyką.

Język konferencji i referatów: polski i angielski

Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/AFez48R9nou7v8kW6

Opłata konferencyjna:

100 zł (doktoranci i studenci)

200 zł (pracownicy naukowi i inni eksperci)

Numer konta oraz inne informacje (w tym wytyczne redakcyjne) zostaną Państwu przesłane po akceptacji tytułu i abstraktu wystąpienia.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom konferencji catering podczas obu dni obrad (przerwy kawowe i obiad w formie bufetu) oraz uroczystą kolację pierwszego dnia wieczorem.

Z okazji konferencji nasi goście mają również możliwość zarezerwować nocleg w hotelu B&B Hotel Wrocław Centrum ze specjalnym rabatem – w tym celu prosimy o kontakt ze stowarzyszeniem na podany poniżej adres e-mail.

Najważniejsze daty:

Rejestracja: do 7 listopada 2019 roku

Termin na przesłanie artykułów: do 31 stycznia 2020 roku

Kontakt: konferencja@projektakademia.org

Dalsze szczegóły znajdziecie Państwo na stronie: https://www.projektakademia.org/nasze-projekty/konferencja/

Organizatorzy konferencji:

Stowarzyszenie Projekt Akademia

Oddział IPN we Wrocławiu

Patroni i partnerzy:

Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu