Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Konferencje > Instytut Studiów Międzynarodowych współorganizatorem międzynarodowej konferencji

Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, ośrodkiem analitycznym Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa (ISCP) wystąpił po raz szósty jako współorganozator cyklicznej konferencji naukowej pt. Ukraina w warunkach transformacji systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Konferencja odbyła się 7 października w formacie online, a jej uczestnicy skupili się na dyskusji dotyczącej wojskowego komponentu jako czynnika bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych LUN, prof. Markijan Malski podkreślił znaczenie dyskusji naukowych na temat aktualnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego, natomiast wicedyrektor ISPC, dr Oleksandr Kuczyk podkreślił znaczenie licznych ćwiczeń wojskowych odbywających się w 2020 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w regionie eurazjatyckim. Prof. Malski wyjaśnił również aktualność powyższego problemu w kontekście bezpieczeństwa regionalnego. Wystąpienia spikerów przedstawicieli Lwowskiej Akademii Wojsk Lądowych im. Hetmana P. Sahajdacznego, gen. A. Gorbenki, pułk. prof. W. Panasiuka, pułk. prof. O. Fedenki skupiły się na szczegółowej analizie ćwiczeń wojskowych z udziałem Federacji Rosyjskiej oraz potencjalnych zagrożeń z wykorzystaniem czynnika militarnego przez to państwo. W konferencyjnej dyskusji brali udział naukowcy z ISM - reprezentanci dyscypliny nauki o bezpieczeństwie, m. in. prof. L. Leszczenko, prof. P. Marszałek, prof. K. Kociubiński, prof. T. Dębowski, dr M. Kulczycki, dr H. Giebień, przedstawiciele Katedry Studiów Europejskich Wydziału Nauk Społecznych, przedstawiciele Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obradom przysłuchiwali się także doktoranci z ISM UWr i innych polskich uczelni.

Koordynatorami konferencji ze strony polskiej była prof. L. Leszczenko, ze strony ukraińskiej dr O. Kuczyk.

Konferencja_7-10-2020_2

Konferencja-7-10-2020_3