Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Publikacje > "Międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych" - nowa publikacja prof. Piotra Krzysztofa Marszałka

Pod koniec 2019 r. ukazało się na rynku monograficzne ujęcie Międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych autorstwa prof. Piotra Krzysztofa Marszałka. Publikacja wydana została w wydawnictwie C.H. Beck. Na 1010 stronach zawarto blisko 175 dokumentów prawa międzynarodowego, prawa zwyczajowego, ale też deklaracji i wytycznych, obrazujących rozwój międzynarodowego prawa humanitarnego od II poł. XIX wieku do czasów nam współczesnych. Blisko czterdzieści z nich jest po raz pierwszy publikowanych w Polsce. Wśród nich kodeks Francisa Libera z 1863 r., konwencja o amunicji kasetowej z 2008 r. oraz zasady zwyczajowego międzynarodowego prawa humanitarnego, opracowane na zlecenie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, w nowym tłumaczeniu dokonanym przez autora. Zbiór dokumentów poprzedza wstęp, w którym na 17 stronach zaprezentowano genezę i ewolucję norm określających sposoby postępowania w czasie wojen i konfliktów zbrojnych od czasów starożytnych po współczesność. Monografia stanowi znakomite narzędzie dla pracowników naukowych, a także studentów interesujących się problematyką prawa konfliktów zbrojnych.

okladka-prof-Marszalek