Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Konferencje > Polsko-Ukraińskie Panele Bezpieczeństwa 2022

W dniach 27 kwietnia, 9 i 23 maja odbyły się Polsko-Ukraińskie Panele Bezpieczeństwa - Inwazja rosyjska w Ukrainie i jej konsekwencje dla Ukrainy i bezpieczeństwa międzynarodowego, w formie zdalnej. Panele zostały zorganizowane przez Uniwersytet Wrocławski i Instytut Studiów Międzynarodowych wspólnie z Uniwersytetem Lwowskim i International Security and Partnership Centre w Ukrainie.

Podczas konferencji eksperci krajowi i zagraniczni z ośrodków badawczych oraz uniwersytetów mogli wymienić się poglądami dotyczącymi konfliktu zbrojnego w Ukrainie i jego eskalacji w wymiarze militarnym. Poruszono kwestie dotyczące rosyjskiej dezinformacji w kontekście operacji wojskowych w Ukrainie, aktywności wojskowej NATO przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie, a także konsekwencji wojny w Ukrainie dla innych obszarów bezpieczeństwa, takich jak bezpieczeństwo ekonomiczne, ekologiczne czy też kulturowe.

W pierwszym panelu zatytułowanym “Implications of the conflict for the security of Ukraine and international security” udział wzięli:

Moderator - dr hab. prof. UWr Piotr Krzysztof Marszałek (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem)

1. Prof. dr hab. Elżbieta Stadtmüller (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów Regionalnych i Rozwojowych)
  2. Dr hab. prof. UWr  Larysa Leshchenko (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Badań Wschodnich)
  3. Gen. dyw. rez. Janusz Bronowicz
  4. Andrzej Wilk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
  5. Dr doc. Oleksandr Kuchyk (Uniwersytet Iwana Franki we Lwowie, Zastępca Dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa)
  6. Dr doc. Yurij Temirow, (Dziekan Wydziału Historycznego i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Doniecki im. W. Stusa  w Winnicy)
  7. Dr doc. Ihor Hurak, (Wydział Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Przykarpacki im. W. Stefanyka w Iwano-Frankowsku)
  8. Volodymyr Rybachuk (Coordination Centre of International Dialogue Ukraine-EU)
  9. Roman Woloszyn (Initiative and Development Centreof Cvil Society “Will and Wits")

W drugim panelu zatytułowanym “Military and non-military dimensions of the Russian-Ukrainian conflict” moderatorem spotkania był dr hab. prof. UWr Piotr Krzysztof Marszałek (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem). Zagadnienia problematyczne zostały omówione przez następujących badaczy:

1. Profesor nadzwyczajny Yevhen Mahda (Kijowski Narodowy Uniwersytet Politechniczny im. Igora Sikorskiego)
  2. Docent Natalia Wojtowycz (Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki)
  3. Gen. bryg. rez. dr Jarosław Stróżyk (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem)
  4. Płk rez. dr hab. inż. Norbert Świętochowski, prof. AWL (Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu)
  5. Płk dr inż. rez. Marek Kulczycki (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem)

Podczas trzeciego i ostatniego panelu omawiany był temat “Humanitarian context of the conflict in Ukraine”. Moderatorem spotkania został dr hab. prof. UWr Krzysztof Kociubiński (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów Regionalnych i Rozwojowych).

Humanitarny kontekst w wojnie rosyjsko-ukraińskiej został omówiony przez następujących prelegentów:

1. Dr hab. prof. UWr Larysa Leshchenko (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Badań Wschodnich)
  2. Dr hab. prof. UWr Piotr Krzysztof Marszałek (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Badań nad Bezpieczeństwem)
  3. Dr hab. prof. UWr Przemysław Mikiewicz (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Studiów Regionalnych i Rozwojowych)
  4. Dr Helena Giebień (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Zakład Badań Wschodnich)
  5. Dr Ihor Zeman (Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Ivana Franki, Instytut Studiów Międzynarodowych, Adiunkt Prawa Międzynarodowego, Prodziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych ds. pracy dydaktyczno-metodologicznej)
  6. Dr doc. Oleksandr Kuchyk (Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, Zastępca Dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa).

Organizatorami konferencji byli:

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Lwowskiego

Dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Dyrektor International Security and Partnership Centre in Ukraine

Kierownik Zakładu Badań Wschodnich w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Kierownik Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Wschodnich w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Zaangażowani w proces koordynacji przedmiotowych wydarzeń byli:

Dr Marek Kulczycki

Dr Marek Musioł