Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Działalność naukowa ISM > Problemat bezpieczeństwa militarnego Polski – wykład dr hab. prof. AON Romualda Szeremietiewa

W dniu 15 marca 2016 r. w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. gościł dr hab. prof. AON – Romuald Szeremietiew, były wiceminister i minister obrony narodowej. Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt.: „Problemat bezpieczeństwa militarnego Polski”, w trakcie którego przedstawił obecne i postulowane założenia polityki obronnej Polski, warunkowane radykalnymi zmianami w sferze bezpieczeństwa zachodzącymi w bezpośrednim jej otoczeniu. Tematem przewodnim wykładu była kwestia sposobu obrony terytorium Polski w warunkach klasycznej agresji militarnej, rozpatrywana z punktu widzenia dominujących modeli strategicznej operacji obronnej oraz docelowego kształtu i sposobu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP. W trakcie wykładu i dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, profesor Szeremietiew odniósł się również do perspektyw rozwoju struktur wojsk tzw. Obrony Terytorialnej oraz ich głównych zadań, realizowanych zarówno w systemie walki regularnej, jak i nieregularnej.

Był to już drugi wykład realizowany w ramach nowego cyklu naukowo-edukacyjnego „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa państwa. Pierwszym gościem był prof. dr hab. Stanisław Koziej, m.in. wieloletni szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Obok Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., współorganizatorem spotkania była wrocławska Fundacja „Sapere Aude”.

dr Artur Drzewicki

zdjęcia: Artur Drzewicki