Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Działalność naukowa ISM > Znakomici Mińszczanie przełomu XIX i XX wieku

W dniach 26 - 28 września br. prof. dr hab. Zdzisław J. Winnicki uczestniczył w 13 - tym tematycznym seminarium pt. "Znakomici Mińszczanie przełomu XIX i XX wieku". Spotkania z udziałem naukowców z Polski i Białorusi organizuje Instytut Polski w Mińsku oraz Instytut Studiów Międzynarodowych. Badania dotyczą prezentacji  postaci znakomitych Polaków z Ziemi Mińskiej w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Mińszczyzny oraz ich roli po traktacie ryskim 1921 w odrodzonej Polsce. Seminarium bieżące dotyczyło uchodźców - wypędzonych, którzy kontynuowali swoją działalność jako byli ziemianie, wojskowi, lekarze, prawnicy, uczeni, nauczyciele i inżynierowie poza swoją "małą ojczyzną" do której już nigdy nie wrócili.

Z Mińska pochodzili m.in. Władysław Raczkiewicz, Marian Zdziechowski, Marian Massonius, Tadeusz Korzon, Edward Woyniłłowicz, Benedykt Dybowski, Jerzy Giedroyc, Ferdynand Ruszczyc i Melchior Wańkowicz a wcześniej Stanisław Moniuszko, Walenty Wańkowicz i Jan Damel.

Znakomici-Minszczanie-przelomu-XIX-i-XX-wieku-2Znakomici-Minszczanie-przelomu-XIX-i-XX-wieku-1