Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Projekt dydaktyczny "Narracje o Polsce. Dyplomacja kulturalna w praktyce"

Zapraszamy studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa do udziału w inicjatywie dydaktycznej „Narracje o Polsce. Dyplomacja kulturalna w praktyce”. Szukamy zespołów, które przygotują projekt dotyczący polskiej dyplomacji kulturalnej, opowiadający o polskiej kulturze i historii w języku angielskim.

Tematy prezentacji mogą dotyczyć następujących kwestii:
- miasta polskie i ich historia,
- krajobraz społeczno-polityczny współczesnej Polski,
- współczesna literatura Polski,
- historyczne narracje (i inne zaproponowane przez studentów).

Projekt może mieć formę plakatu, podcastu, prezentacji, krótkiego filmu, wywiadu, portfolio. Będzie on oceniany przez studentów anglojęzycznych Wydziału Nauk Społecznych. Za najlepszą prezentację przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Inicjatywa obejmuje następujące etapy:
- zapoznanie z pojęciami związanymi z dyplomacją kulturalną, brandingiem terytorialnym,
- warsztaty z konceptualizowania projektu kulturalnego i historycznego, które poprowadzi dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora ds. naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Warsztaty będą połączone ze zwiedzaniem wystawy „Wrocław 1945–2016” prezentowanej w Centrum Historii Zajezdnia oraz przejazdem zabytkowym autobusem Jelczem 043 zwanym potocznie „Ogórkiem”,
- wizyta studyjna w Biurze Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia,
- stworzenie przez studentów prezentacji promocyjnych dotyczących polskiej kultury lub historii,
- prezentacja projektów studentom zagranicznym. Dyskusja nad projektami, dokonanie ich oceny przez studentów zagranicznych w zakresie użyteczności oraz innowacyjności,
- wspólna wizyta studentów polskich i anglojęzycznych w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau mająca na celu kontakt z muzeum narracyjnym oraz wykład dotyczący dyplomacji pamięci.

Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia oraz Biurem Współpracy z Zagranicą Miasta Wrocław.
Opiekunką projektu jest dr hab. Marta Ryniejska-Kiełdanowicz, zgłoszenia zespołów prosimy kierować na adres mailowy marta.ryniejska-kieldanowicz@uwr.edu.pl do 29 lutego!