Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Trudna historia bieżące wyzwania wspólna przyszłość - polsko-niemiecka konferencja naukowa Zakładu Badań Niemcoznawczych

W dniach 19-20 lutego 2024 r. w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu oraz w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa UWr odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Deutschland und Polen: schwierige Geschichte, aktuelle Herausforderungen, gemeinsame Zukunft” (Niemcy i Polska: trudna historia, bieżące wyzwania, wspólna przyszłość). Jej organizatorem jest Zakład Badań Niemcoznawczych ISMB, na zaproszenie którego udział w obradach wezmą pracownicy naukowi reprezentujący Zakład Politologii Porównawczej Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt-Ingolstadt oraz towarzyszący im studenci. Konferencja we Wrocławiu jest istotnym elementem bliskiej współpracy obu zakładów w ramach projektu badawczego pt. „Demokratie(n) in Bewegung: Deutschland und Polen im Vergleich” https://www.ku.de/news/deutsch-polnisches-projekt-untersucht-prozesse-der-veraenderung-in-beiden-demokratien-1 , realizowanego w latach 2022-2024 w obrębie programu partnerstw wschodnich DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej). Bliskie relacje i intensywna kooperacja jednostek kierowanych przez profesorów Tadeusza Lebiodę i Klausa Stüwe – pełniącego również funkcję wiceprezydenta ds. międzynarodowych i rozwoju profilu Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt-Ingolstadt – stały się impulsem do podpisania w dniu 30 stycznia 2024 r. umowy o współpracy partnerskiej między obiema uczelniami.

Tekst: Mariusz Kozerski

Foto: Christian Dorn/Pixabay

Plakat konferencji (PDF / 260.64 kb)