Uniwersytet Wrocławski

Wydział Nauk Społecznych

Instytut Studiów Międzynarodowych

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wyjazd studyjny do NATO StratCom Centre of Excellence w Rydze

image: Justyna Arendarska

 dr Justyna Arendarska

Zakład Komunikowania Międzynarodowego

adres e-mail: justyna.arendarska@uwr.edu.pl

Wyjazd studyjny do NATO StratCom Centre of Excellence w Rydze

Obrazy:

kolo6_9akgpc.jpgIMG_20170424_125131-1_52h8pl.jpgIMG_20170424_151402_ntdhun.jpg20170425_112146_2756em.jpgIMG_20170425_122617_h3hvlz.jpg

W kwietniu członkowie Studenckiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego, działającego przy Wydziale Nauk Społecznych UWr, brali udział w wyjeżdzie studyjnym do Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej (StratCom). Opiekunem wyjazdu była dr Justyna Arendarska.

Studenci brali udział w spotkaniu z pracownikami centrum, podczas którego rozmawiano o działalności instytucji. Centrum eksperckie NATO jest ośrodkiem typu think-tank, zajmującym się zagadnieniem komunikacji strategicznej i jej znaczeniem w osiąganiu celów politycznych i militarnych Sojuszu. Centrum Eksperckie prowadzi badania na zlecenie Paktu Północnoatlantyckiego i państw członkowskich. Obecnie w siedzibie StratComu w Rydze pracuje 14 międzynarodowych ekspertów, którzy prowadzą badania przedstawiające praktyczne rozwiązania problemów komunikacji strategicznej. Warto wspomnieć, że wśród nich znajduje się dwóch obywateli Polski. Ostatnie badania NATO StratCom CoE dotyczą przede wszystkim zagrożeń związanych z propagandą rosyjską i ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

W trakcie spotkania studenci mieli okazję porozmawiać na temat znaczenia komunikacji strategicznej w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa dla państw czlonkowskich NATO. W dobie informacyjnego szumu szczególnie ważna pozostaje świadomość wykorzystywania współczesnych metod i środków komunikacji przez wrogo nastawionych aktorów. Aby zminimalizować zagrożenia wynikające z manipulacji opinią publiczną, StratCom przeprowadza ekspertyzy w zakresie kampanii informacyjnych i działań psychologicznych prowadzonych m.in. na popularnych portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.

Wyjazd naukowo – badawczy do Centrum Eksperckiego NATO nie tylko wzbogacił wiedzę uczestników w zakresie możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii jako współczesnego źródła otwartych informacji, ale zwrócił uwagę na jeszcze jeden istotny problem. Mianowicie, jako użytkownicy mediów społecznościowych i czytelnicy różnorodnych portali informacyjnych powinniśmy być świadomi zagrożeń płynących z otrzymywania niekiedy sprzecznych informacji i wypracować umiejętność ich właściwej weryfikacji, co wbrew pozorom pozostaje nie lada wyzwaniem.

Natalia Sienko

SKN Bezpieczeństwa Narodowego

data utworzenia/modyfikacji: 23 maj 2017 o 18:55:45