Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Kandydaci > Oferta dydaktyczna Instytutu Studiów Międzynarodowych > Stosunki międzynarodowe II stopnia > specjalność: niemcoznawstwo

specjalność: niemcoznawstwo

W ramach specjalności pracownicy Zakładu Badań Niemcoznawczych (ZBN)
oferujÄ… szereg ciekawych i zróżnicowanych pod wzglÄ™dem tematycznym zajęć z szeroko pojÄ™tego zakresu problematyki dotyczÄ…cej krajów niemieckojÄ™zycznych. SÄ… one w gÅ‚ównej mierze odzwierciedleniem prowadzonych przez nich badaÅ„ naukowych oraz zainteresowaÅ„, oparte na fachowej literaturze przedmiotu. Ich tematykÄ… jest zarówno historia najnowsza oraz kwestie ustrojowo-polityczne Niemiec, jak i ich znaczenie we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie oraz rola w miÄ™dzynarodowej gospodarce. Uwaga zwrócona zostaje na relacje z poszczególnymi regionami - BaÅ‚kanami, EuropÄ… Åšrodkowo-WschodniÄ… czy Bliskim Wschodem. Nie mniej ważne pozostajÄ… sprawy spoÅ‚eczne oraz kulturalne paÅ„stwa niemieckiego. Również tematyka austriacka cieszy siÄ™ rosnÄ…cym zainteresowaniem. Należy pamiÄ™tać, że Niemcy to nasz najwiÄ™kszy sÄ…siad. JednoczeÅ›nie najwiÄ™kszy partner gospodarczy. Szeroko rozumiana wspóÅ‚praca z Niemcami tradycyjnie zajmuje od lat najważniejsze miejsce w polskiej polityce zagranicznej. WrocÅ‚aw i Dolny ÅšlÄ…sk odgrywajÄ… w tej wspóÅ‚pracy szczególnÄ… rolÄ™ ze wzglÄ™du na swoje poÅ‚ożenie i historyczne zwiÄ…zki z Niemcami. Daje to możliwość poszukiwaÅ„ naukowych w oparciu o bogatÄ… bazÄ™ źródÅ‚owÄ… celem przygotowania prac dyplomowych - licencjackich czy magisterskich. Stwarza również szanse zatrudnienia dla osób znajÄ…cych problematykÄ™ stosunków polsko-niemieckich, aspekty polityczne, socjalno-kulturowe i gospodarcze. Takich wÅ‚aÅ›nie osób poszukujÄ… przyszli niemieccy inwestorzy i polskie firmy z nimi wspóÅ‚pracujÄ…ce. Studiowania niemcoznawstwa wiąże siÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… korzystania z bogatej oferty stypendialnej, m.in. w ramach programu Erasmus/Sokrates, zwÅ‚aszcza że najwiÄ™cej umów podpisanych mamy wÅ‚aÅ›nie z oÅ›rodkami akademickimi w Niemczech.
Oprócz programów uniwersyteckich istnieje wiele innych możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy
naukowej w formie stypendiów, praktyk, wymian miÄ™dzyuczelnianych. Warto zaznaczyć, że znajomość jÄ™zyka niemieckiego nie jest konieczna ani wymagana do studiowania na tej specjalizacji, niemcoznawstwo jest otwarte dla wszystkich. JÄ™zyka można nauczyć siÄ™ już w trakcie studiów w ramach zajęć prowadzonych przez naszych lektorów. Dla tych, którzy już dobrze znajÄ… niemiecki, Instytut Studiów MiÄ™dzynarodowych czÄ™sto oferuje dodatkowe przedmioty prowadzone przez goszczÄ…cych u nas wykÅ‚adowców z niemieckich oraz austriackich uczelni.
ZakÅ‚ad BadaÅ„ Niemcoznawczych zwraca na siebie uwagÄ™ intensywnymi badaniami naukowymi pracowników w różnych dziedzinach zwiÄ…zanych z paÅ„stwami niemieckiego obszaru jÄ™zykowego, co znajduje odzwierciedlenie w powstajÄ…cych co roku publikacjach. Możemy pochwalić siÄ™ wÅ‚asnÄ…, ukazujÄ…cÄ… siÄ™ od kilkunastu lat, seriÄ… wydawniczÄ… „Niemcoznawstwo”. Na jej Å‚amach znalazÅ‚y siÄ™ zarówno monografie, jak i, szczególnie w ostatnich latach, artykuÅ‚y w ramach prac zbiorowych. Pozwala to na prezentacjÄ™ aktualnych zainteresowaÅ„ badawczych naukowców zajmujÄ…cych siÄ™ problematykÄ… niemcoznawczÄ… oraz debiutów mÅ‚odych kolegów. Od roku 2005 ZakÅ‚ad BadaÅ„ Niemcoznawczych realizuje program corocznych wyjazdów badawczych sÅ‚użących pogÅ‚Ä™bianiu wiedzy o Niemczech w aspekcie politycznym i spoÅ‚ecznym. Oferta skierowana jest przede wszystkim do studentów specjalizacji niemcoznawczej. Pod opiekÄ… naukowÄ… pracowników ZBN oraz przy wsparciu dyrekcji Instytutu zorganizowane zostaÅ‚y już trzy projekty: w Dreźnie (czerwiec 2005), Berlinie (październik 2006) oraz w Poczdamie (październik 2007). W kolejnych latach planujemy kontynuować podobne przedsiÄ™wziÄ™cia naukowobadawcze. Zaangażowanie uczestników w realizacjÄ™ wspomnianych wyżej projektów wskazuje na istniejÄ…ce wÅ›ród studentów zainteresowanie problematykÄ… niemcoznawczÄ….