Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > 30-lecie programu Erasmus

30-lecie programu Erasmus

W 2017 roku program Erasmus obchodzi 30-lecie powstania. Komisja Europejska uruchomiła go 15 czerwca 1987 r., natomiast polscy studenci korzystają z niego od 1998 r. W tym okresie z programu skorzystało 180 tys. Polaków, z kolei do Polski przyjechało ok. 100 tys. obcokrajowców. W programie biorą udział również pracownicy naukowi, którzy od 2000 r. mogą wyjeżdżać na krótkie pobyty dydaktyczne na zagranicznych uczelniach.

Studenci i pracownicy Instytutu Studiów Międzynarodowych chętnie korzystają z możliwości wyjazdu na zagraniczną uczelnię. W ubiegłym roku akademickim studenci stosunków międzynarodowych stanowili (po studentach kierunków filologicznych i prawa) trzecią pod względem liczebności grupę osób korzystających z możliwości wyjazdu za granicę. Nasz instytut jest również często wybieranym celem pobytu zagranicznych studentów. W roku akademickim 2015/2016 stosunki międzynarodowe były (po ekonomii) drugim najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Wrocławskim wybieranym przez zagranicznych erasmusowców. Studenci stosunków międzynarodowych wyróżniają się również w skali całej uczelni częstotliwością podejmowania praktyk w ramach programu Erasmus+. Łącznie, od początku uruchomienia programu ze stypendium Erasmusa skorzystało prawie 700 studentów z Instytutu Studiów Międzynarodowych .

Program Erasmus jest programem wymiany studentów i pracowników uczelni. Jego zasięg i nazwa zmieniały się w ciągu 30 lat, jednakże nie zmienił się jego zasadniczy cel. Program promuje mobilność, pomaga rozwijać międzynarodową współpracę między uczelniami, ale także stwarza możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi, takimi jak organizacje lub przedsiębiorstwa. W programie uczestniczą wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Macedonia, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Turcja. Niektóre kraje (np. kraje Partnerstwa Wschodniego lub Szwajcaria) są krajami partnerskimi programu, uczestniczącymi w wybranych akcjach programu Erasmus.

Wszystkim studentom i doktorantom planującym wyjazd na zagraniczne studia życzymy wielu pozytywnych doświadczeń i owocnego pobytu.

Źródła:

Statystyki Biura Współpracy Międzynarodowej UWr.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412683,180-tys-polskich-studentow-skorzystalo-dotad-z-programu-erasmus.html

http://erasmusplus.org.pl

http://www.erasmus.org.pl