Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa Polski - aspekty militarne. Wykład generała broni w stanie spoczynku Waldemara Skrzypczaka

25 kwietnia 2016 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. gościł generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP (2006-2009) oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony (2012-2013). Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt. „Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa Polski. Aspekty militarne”, w trakcie którego zaprezentowane zostały nowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski, wynikające między innymi z przeobrażeń zachodzących w ładzie międzynarodowym na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas swojego wystąpienia gen. Skrzypczak nie tylko poddał ocenie możliwość zaatakowania terytorium Polski przez armie innych państw, ale również określił potencjalne cele i kierunki działania agresora. Ponadto w trakcie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, gen. Waldemar Skrzypczak odniósł się również do perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego, planów modernizacji naszej armii, docelowego miejsca struktur Obrony Terytorialnej w systemie obronnym państwa, jak również zakresu współdziałania wojska polskiego z sojusznikami z NATO w sytuacji potencjalnej agresji.

Było to już trzecie spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju. Współorganizatorami spotkania był Zakład Polityki Zagranicznej RP (z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr.) oraz wrocławska Fundacja „Sapere Aude”.

Generał broni w stanie spoczynku Waldemar SKRZYPCZAK - były dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP (2006-2009), Wiceminister Obrony Narodowej (2012-2013); dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe (IV zmiana PKW Irak, 2006) oraz m.in.: 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (1998-2001) i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu (2003-2006); Za swoją służbę i działalność państwową odznaczony m.in.: Krzyżami Kawalerskim i Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, Złotym Krzyżem Zasługi.

Artur Drzewicki

Fot. Artur Drzewicki

IMG_4457JPG_8w6zrv_2018-09-07_12-15-35.jpgIMG_4488JPG_del7ur_2018-09-07_12-15-36.jpg