Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Panel dyskusyjny Walka zbrojna a walka informacyjna

W dniu 30 grudnia, staraniem Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem i Zakładu Komunikowania Międzynarodowego, zorganizowany został panel dyskusyjny "Walka zbrojna a walka informacyjna". Do udziału w panelu zaproszeni zostali:

Sławomir Zagórski - łemkowski historyk i dziennikarz zajmujący się historią polskiej wojskowości w XX wieku. Dziennikarz portalu wp.pl oraz tygodnika Newsweek. Laureat Buzdygana w roku 2015, autor książek "Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w walce z bolszewikami" (2018) Baśka Murmańska i Lwy Północy (2021);

Dr Dariusz Materniak - absolwent ISM UW, doktor nauk o bezpieczeństwie (WSPol w Szczytnie), dziennikarz i analityk. Redaktor naczelny Portalu Polsko-Ukraińskiego polukr.net. Specjalizuje się w tematyce związanej z wojskowością, bezpieczeństwem i stosunkami polsko-ukraińskimi. Autor i współautor publikacji poświęconych kwestiom wojny hybrydowej, terroryzmu, siłom zbrojnym RP i Ukrainy, m.in. na łamach “Polski Zbrojnej”, “Defence24.pl”,

Marcin Ogdowski - Z wykształcenia socjolog, z zawodu jest pisarzem i dziennikarzem, byłym korespondentem wojennym. Nazywany „pierwszym polskim blogerem wojennym”, autor blogów zafganistanu.pl i bezkamuflazu.pl, autor książek „Uwikłani” (2015 r.) opisującej wojnę w Donbasie oraz powieści „(Dez)Informacja”, „Międzyrzecze. Cena przetrwania" i "Stan Wyjątkowy" podejmujących tematykę rosyjskiej działalności wojskowej i dezinformacyjnej.

Dyskusję moderowali: dr Justyna Arendarska i dr Michał Piekarski, oficjalnego otwarcia dokonała prodziekan WNS, prof. dr hab. Magdalena Ratajczak. Podczas panelu szeroko omawiano wieloaspektowość działań informacyjnych prowadzonych podczas współczesnych konfliktów zbrojnych, w tym zależności pomiędzy działaniami informacyjnymi i dezinformacyjnymi a walką zbrojną. Zaproszeni goście wielokrotnie odwoływali się do własnych doświadczeń i obserwacji wynikających z wizyt w Ukrainie, w tym w obszarach objętych konfliktem zbrojnym. Podkreślano także znaczenie sprawnego wykorzystywania mediów społecznościowych - co w szczególności ilustruje efektywne działanie w tej sferze strony ukraińskiej.



zdjecie