Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Partia Zielonych na niemieckiej scenie politycznej. Nowa książka pod redakcją dr Joanny Trajman

Ponad cztery dekady działalności partii Zielonych to dobra okazja do podsumowań i spojrzenia na przeobrażenia w niej zachodzące – zarówno pod względem aksjologicznym, programowym, personalnym, organizacyjnym, jak również w odniesieniu do miejsca, jakie zajmuje na niemieckiej scenie politycznej. Na prezentowany tom, który ukazał się nakładem Domu Wydawniczego ELIPSA, złożyło się dziesięć artykułów. Ich autorzy, specjaliści w swoich dziedzinach, skupili się w swych tekstach na różnorodnych aspektach funkcjonowania Zielonych w Republice Federalnej Niemiec. Wśród badaczy uczestniczących w powstawaniu publikacji znaleźli się pracownicy Zakładu Badań Niemcoznawczych ISM. Prof. Katarzyna Gelles, dostrzegając unikatowość sytuacji w Austrii, w której rządy sprawuje obecnie koalicja partii ekologicznej z konserwatywną, nakreśliła wzrost pozycji Zielonych na tamtejszej scenie politycznej w kontekście przeobrażeń społecznych. Uwarunkowania działalności bawarskich Zielonych przybliżył dr Mariusz Kozerski, natomiast redaktorka tomu dr Joanna Trajman przeanalizowała najlepszy w historii ugrupowania wynik uzyskany w wyborach do Bundestagu w 2021 r.

Książka zasługuje na uwagę, tym bardziej że w polskojęzycznej literaturze przedmiotu to pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone tej partii. Zachęcamy do lektury!


Od partii protestu do partii u władzy. Sojusz 90/Zieloni na niemieckiej scenie politycznej; red. Joanna Trajman, Warszawa 2023, ss. 270.