Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Podsumowanie Wrocław Security Summit

Międzynarodowa konferencja naukowa pod nazwą Wrocław Security Summit odbywała się w dniach 5-6 grudnia 2023 r. we Wrocławiu na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Koszarowej 3. To już trzecia edycja tego wydarzenia, które zostało zorganizowane przez Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja uzyskała wsparcie finansowe w ramach NATO Public Diplomacy Division's Co-Sponsorship Grants oraz patronaty ze strony Kwatery Głównej NATO w Brukseli, Biura Komisji Europejskiej w Polsce, a także Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Prezydent Wrocławia. Patronat medialny sprawowali: Wojskowy Instytut Wydawniczy, miesięcznik Polska Zbrojna, magazyn Układ Sił, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Blisko dwadzieścia podmiotów i instytucji, w tym uniwersytety i ośrodki badawcze z Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki, Grecji, Turcji, Portugalii, Słowacji, Estonii i Ukrainy, było partnerami merytorycznymi konferencji. Motyw przewodni stanowiło omówienie strategicznej współpracy wojskowej i cywilnej między NATO i Unią Europejską po aneksji Krymu. Dwudniowe obrady składały się z dwunastu paneli tematycznych, które dotyczyły nowych uwarunkowań bezpieczeństwa, polityki obrony, rozszerzenia NATO i UE, współpracy z partnerami obu organizacji, niemilitarnych aspektów bezpieczeństwa, działań hybrydowych oraz zagrożeń ze strony Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej.

Oprócz oczywistych z punktu widzenia bieżących debat nad bezpieczeństwem obszarów geograficznych, takich jak wschodnia flanka NATO czy akweny Mórz Bałtyckiego i Czarnego, omawiano również problemy bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Kaukazie Południowym i Bałkanach Zachodnich. Głównym tematem zainteresowań była Ukraina, zwłaszcza w kontekście pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Uczestnicy konferencji reprezentowali zarówno sektor wojskowy, jak i cywilny. Wszystkie panele były dostępne w formie stacjonarnej i hybrydowej, dzięki czemu w wydarzeniu uczestniczyć mogło szerokie grono odbiorców. Ponadto, fakt, że niemal wszystkie panele odbyły się w języku angielskim, świadczył o wysokim stopniu zinternacjonalizowania tego wydarzenia.


IMG_0131

IMG_0134IMG_0142IMG_7436

IMG_7439

IMG_0124IMG_0128

IMG_0123