Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > „Rola sił powietrznych we współczesnych konfliktach zbrojnych w świetle doświadczeń wojny rosyjsko-ukraińskiej” - wykład gen. bryg. rez. pil. Tomasza Drewniaka

16 maja 2023 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr gościł generał brygady rezerwy pilot Tomasz Drewniak, były szef Zarządu Wojsk Lotniczych (2014-2016) oraz były Inspektor Sił Powietrznych (2016-2017). Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt. „Rola sił powietrznych we współczesnych konfliktach zbrojnych w świetle doświadczeń wojny rosyjsko-ukraińskiej”, w trakcie którego przybliżył podstawowe uwarunkowania działań prowadzonych w przestrzeni powietrznej, rozpatrywane zarówno z punktu widzenia teorii, jak i praktyki współczesnego pola walki. Ponadto w trakcie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, generał Drewniak przedstawił swój pogląd na stan bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej kraj w warunkach trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, poddając przy tym ocenie gotowość sił powietrznych RP do przeciwdziałania podstawowym zagrożeniom militarnym, jak również wskazując na oczekiwane kierunki rozwoju polskiego lotnictwa wojskowego.

Było to już ósme spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju.

Organizatorami spotkania z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr byli: dr Artur Drzewicki i dr Jarosław Stróżyk z Zakładu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa RP.

P1020754maleP1020755malyP1020760maleP1020761malyP1020772maleP1020779malyFot. Artur Drzewicki