Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Spotkanie z gesze Choekhorsthang Rinpocze

Zapraszamy na wykład dr. Nyimy Osera Choekhortshanga Rinpocze z Uniwersytetu Karola w Pradze 
"Unikalna tradycja pół-mnichów z Dolpo w Nepalu" (The unique tradition of semi monks from Dolpo, Nepal).


Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem na żywo

4.12.2018 godz. 13.45-15.30
Instytut Studiów Międzynarodowych, 
ul. Koszarowa 3, s. 237
Organizator: dr Jarosław Kotas 


Gesze Choekhortshang Rinpocze, ur. w 1976 roku, jest lamą w tradycji bön, która jest częścią buddyzmu tybetańskiego. Pochodzi z Dolpo w Nepalu, który jest północno-zachodnim wysokogórskim regionem graniczącym z Tybetem. Gesze urodził się w znamienitej rodzinie i jest obecnie naczelnym lamą klasztoru Tashi Namgyal w Dolpo.


W roku 2008 roku uzyskał tytuł gesze (równowartość zachodniego doktoratu w dziedzinie nauk humanistycznych), co pozwoliło mu na intensywne zaangażowanie się w życie świata akademickiego w ramach zarówno szkół dialektycznych przy klasztorach, jak i ważnych europejskich uniwersytetów, takich jak Leiden, Oxford czy Uniwersytet Karola w Pradze. Od 2009 roku jest zatrudniony właśnie na nim, mieszka w Pradze i uczy języka oraz kultury tybetańskiej. W trakcie minionej dekady przekazał wiele nauk buddyjskich zachodnim społecznościom praktykujących w Niemczech, Francji, Austrii, we Włoszech, w Polsce, na Węgrzech oraz w Rumunii i Słowacji.


W roku 2015 nadano mu w klasztorze Menri duchowy tytuł Rinpocze (tyb. Drogocenny), gdzie został także intronizowany jako opat klasztoru Tashi Namgyal. Od 2018 roku zasiada w Radzie Konsultacyjnej Międzynarodowego Programu Młodych Tybetologów.


spotkanie-z--dr-Nyimy-Osera-Choekhortshanga