Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Spotkanie z Szefem Służby Zagranicznej – prof. Arkadym Rzegockim i Kierownik referatu ds. komunikacji strategicznej w Biurze Rzecznika Prasowego MSZ -  p. Pauliną Deryło-Peltz 30 maja 2022

W dniu 30 maja br. Instytut Studiów Międzynarodowych miał zaszczyt gościć przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych – prof. Arkadego Rzegockiego, Szefa Służby Zagranicznej oraz panią Paulinę Deryło-Peltz, Kierownik referatu ds. komunikacji strategicznej w Biurze Rzecznika Prasowego MSZ.


Spotkanie, zorganizowane przez ISM we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu otworzyli Dziekan WNS prof. Robert Alberski oraz Dyrektor ISM prof. Krzysztof Kociubiński.


Profesor Arkady Rzegocki wygłosił przed tłumnie zgromadzoną publicznością wykład zatytułowany „Kopernik w Londynie”, którego istotą było przedstawienie fundamentów promocji Polski za granicą oraz roli polskiej dyplomacji w kreowaniu pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Ten drugi aspekt został naświetlony na przykładzie osobistych doświadczeń ministra, który w latach 2016-2021 był ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Studentki i studenci mieli również okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji do Akademii Dyplomatycznej, co dla wielu osób, myślących o karierze w służbie zagranicznej, było cenne.


W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty poświęcone dezinformacji, prowadzone przez panią Paulinę Deryło-Peltz. Prelegentka, posługując się medialnymi przykładami dotyczącymi wojny w Ukrainie i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, wyjaśniła, jaka jest różnica między misinformacją, dezinformacją i malinformacją. Ponadto pokazała, w jaki sposób można manipulować środowiskiem informacyjnym oraz jak chronić się przed kampaniami wpływu. Ze względu na nieliczną grupę ekspertów w MSZ, specjalizujących się w tej dziedzinie, a zarazem ogromne zapotrzebowanie na osoby o takich kompetencjach, pani P. Deryło-Peltz zachęcała studentki i studentów ISM do zainteresowania się powyższą problematyką.


Organizatorką spotkania z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych była dr Joanna Trajman.


020304