Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wizyta przedstawicieli Bazy Lotniczej w Instytucie Studiów Międzynarodowych

Wizyta przedstawicieli Bazy Lotniczej w Instytucie Studiów Międzynarodowych

P1010029JPG_fc3tk5

W poniedziałek 12 grudnia w Instytucie Studiów Międzynarodowych odbyło się spotkanie z delegacją z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Gości reprezentowali: dowódca 2 Eskadry CSAR ppłk pil. Piotr Kowalski oraz dowódca zespołu ratowników tej eskadry, ratownik medyczny, por. Jacek Soroczyński. Instytut Studiów Międzynarodowych reprezentowali: prof. Larysa Leszczenko i dr Michał Piekarski.

W ramach spotkania odbyły się dwa wykłady. Ppłk pil. Piotr Kowalski mówił na temat zasad odzyskiwania personelu izolowanego (żołnierzy oraz osób cywilnych pozostających na terytorium przeciwnika) , przedstawił rys historyczny, pojęcia związane z tym zagadnieniem, tłumacząc różne rodzaje zadań wchodzących w zakres odzyskiwania personelu, organizację systemu Personnel Recovery w Polsce oraz wykorzystywany sprzęt lotniczy w postaci śmigłowców Mi-24 i W-3PL Głuszec. Omówił także zasadnicze elementy szkolenia SERE (Survival – Przetrwanie, Evasion – Unikanie, Resistance – Opór, Escape – Ucieczka). Dowódca eskadry wspomniał także o zadaniach wykonywanych przez 2 Eskardę w czasie pokoju w razie sytuacji kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.

W drugim wykładzie por. Soroczyński przedstawił szkolenie ratowników medycznych oraz strzelców pokładowych, a także system udzielania pomocy medycznej na polu walki. Przedstawione zostały zasady: naboru i selekcji kandydatów, systemu szkolenia w zakresie „medycyny pola walki”, posługiwania się technikami linowymi, udzielania pomocy medycznej na pokładzie śmigłowca, oraz współpracy ratowników 56 Bazy z podmiotami zewnętrznymi, w tym Państwowym Ratownictwem Medycznym oraz ratownikami górskimi. Wskazane zostały także najważniejsze zasady zachowania się personelu izolowanego podczas działań ratowniczych.

56. Baza Lotnicza jest jednostką lotnictwa wojsk lądowych, wykonującą zadania: wsparcia ogniowego wojsk lądowych, poszukiwawczo - ratownicze oraz transportowo - desantowe i łącznikowe. Jest też najstarszą jednostką śmigłowcową Wojska Polskiego, sformowaną jako 56 Pułk Śmigłowców (później 56 Pułk Śmigłowców Bojowych) w roku 1963. Lotnicy z Inowrocławia brali udział w wielu operacjach poza granicami kraju (Irak, Czad, Afganistan) oraz udzielali pomocy ludności cywilnej w Polsce podczas klęsk żywiołowych, w tym powodzi w 1997 roku.

Oba wykłady odbyły się przy ogromnym zainteresowaniu studentów Instytutu Studiów Międzynarodowych. Duże zaangażowanie i pomoc przy organizacji zajęć wykazali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego.

Michał Piekarski