Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wojska Specjalne we współczesnym świecie

Wojska Specjalne we współczesnym świecie

W poniedziałek 27 marca br. staraniem Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem oraz Studenckiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Studiów Międzynarodowych odbył się panel dyskusyjny „Wojska Specjalne we współczesnym świecie” z udziałem dowódców Jednostki Wojskowej Komandosów i 7 Eskadry Działań Specjalnych.

Jako pierwszy przed studentami Instytutu Studiów Międzynarodowych wystąpił dowódca 7 Eskadry Działań Specjalnych, ppłk pil. Jarosław Kuziński. Omówił on zadania dowodzonego przez niego pododdziału lotniczego, będącego jedyną w Polsce eskadrą lotniczą (śmigłowcową) przeznaczoną do realizacji i wspierania działań specjalnych. Przedstawione zostały także etapy formowania i szkolenia, prowadzące do pozyskania przez polskie siły zbrojne zdolności do prowadzenia lotniczych operacji specjalnych, niezbędnych dla uzyskania przez Polskę statusu państwa ramowego NATO w zakresie operacji specjalnych. Podczas spotkania wspomniano również o zasadach naboru do eskadry personelu latającego i naziemnego.

W drugiej części spotkania głos zabrał dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, ppłk Michał Strzelecki. Jego prezentacja dotyczyła historii jednostki, dziedziczonych przez nią tradycji oraz zadań wykonywanych przez tę jednostkę, zwłaszcza takich jak rozpoznanie specjalne, wsparcie militarne lub wsparcie przeciwdziałania działaniom nieregularnym. Także w tej części panelu wiele miejsca poświęcono zasadom naboru – selekcji na stanowiska w pododdziałach bojowych oraz weryfikacji na stanowiska w pododdziałach zabezpieczenia. Omówione zostały nowe zasady naboru do służby w Wojskach Specjalnych, z którymi można się bliżej zapoznać w trakcie kursu „Jata” organizowanego przez Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu. Jest to ośrodek szkolący kandydatów cywilnych do służby w korpusie szeregowych zawodowych w Wojskach Specjalnych.

Wiele kwestii dotyczących szkolenia i wyposażenia 7 EDS i Jednostki Wojskowej Komandosów zostało także omówionych w trakcie sesji pytań, które wykazały znaczne zainteresowanie tematyką wojsk specjalnych. Mamy nadzieję, że panel dyskusyjny „Wojska Specjalne we współczesnym świecie” poszerzył wiedzę licznie zgromadzonych studentów i pozwolił im na nabycie nowego spojrzenia na rolę i zadania Wojska Polskiego w systemie bezpieczeństwa państwa.

IMG_43981_9wm344