Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wykład dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP generała brygady Wiesława Kukuły

PL_wot_sie_rozrasta_540_383_80_c1_center_center_dy35f7_ugls9aW dniu 19 października 2017 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. gościł generał brygady Wiesław Kukuła, obecny dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP. Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt. „Wojna hybrydowa a konflikty szarej strefy jako nowe wyzwania dla systemu bezpieczeństwa - WOT w systemie bezpieczeństwa i obrony RP”. W jego w trakcie zaprezentowane zostały nowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski, wynikające między innymi z przeobrażeń zachodzących w ładzie międzynarodowym na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej oraz ze zmian w zakresie prowadzenia działań militarnych w warunkach konfliktów niskiej intensywności. Podczas swojego wystąpienia Pan Generał Kukuła nie tylko poddał ocenie możliwość zaatakowania terytorium Polski przez armie innych państw, ale również określił najbardziej prawdopodobne sposoby militarnego i niemilitarnego oddziaływania ich potencjału na system obronny naszego kraju. W tym kontekście zostały naświetlone zadania stojące przed Wojskami Obrony Terytorialnej (cele oraz typy prowadzanych działań i operacji), docelowe kierunki ich rozwoju, jak również sposób i zakres szkolenia żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych.

Wykład spotkał się z bardzo szerokim zainteresowaniem studentów naszego Instytutu, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję, zadając liczne pytania. Dotyczyły one między innymi zasad naboru żołnierzy do WOT oraz ich docelowego uzbrojenia.

Było to już kolejne spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju. Organizatorem spotkania z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. był Zakład Polityki Zagranicznej RP, działający we współpracy z fundacją Sapere Aude.

01_ysyhc704_tp9rya06_7833vd05_c92r6202_lw5wuw