Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wykład otwarty: The origins and the future of the Common Security and Defence Policy

Instytut Studiów Międzynarodowych zaprasza do udziału w wykładzie online prof. Marileny Koppy - profesorki nadzwyczajnej polityki porównawczej na Wydziale Studiów Europejskich, Międzynarodowych i Obszarowych Uniwersytetu Panteion w Atenach.
Wykład zaplanowany jest na 30 stycznia 2023 roku w godzinach 11.30-13.00 (polskiego czasu) i odbędzie się online na platformie MS Teams. Aby zarejestrować się na to wydarzenie, należy dołączyć do grupy poprzez MS TEAMS i kliknąć poniższy link:

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z organizatorem: dr. Markiem Musiołem, zastępcą dyrektora ds. współpracy międzynarodowej w Instytucie Studiów Międzynarodowych: marek.musiol@uwr.edu.pl

Prof. Marilena Koppa jest profesorką nadzwyczajną polityki porównawczej na Wydziale Studiów Europejskich, Międzynarodowych i Obszarowych Uniwersytetu Panteion i autorką prac na temat kwestii mniejszościowych, demokratyzacji, nacjonalizmu i polityki europejskiej, z preferencją dla podejść porównawczych. Jest absolwentką ateńskiej szkoły prawniczej. Uzyskała doktorat z polityki porównawczej na Uniwersytecie Paris-X Nanterre (1991). Przez lata pracowała jako specjalna doradczyni Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kwestiach dotyczących integracji i rozszerzenia Europy. W latach 2007-2014 była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Była koordynatorką grupy S&D w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, a także wiceprzewodniczącą Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Turcja. Była członkinią Komisji Spraw Zagranicznych oraz zastępczynią członka Komisji Handlu Międzynarodowego i Podkomisji Praw Człowieka. Była m.in. sprawozdawczynią Parlamentu Europejskiego "W sprawie realizacji WPBiO na podstawie rocznego sprawozdania Rady dla UE na temat wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w 2013 r., a także sprawozdawczynią PE "Rozszerzenie: polityki, kryteria i interesy strategiczne UE" w 2012 r.
Opublikowała trzy książki dotyczące Europy Południowo-Wschodniej: "A Fragile Democracy: The Former Yugoslav Republic of Macedonia between the past and the future" (Papazisis, Ateny, 1994), "The minorities in the post-communist Balkans" (Nea Synora-Livanis, Ateny, 1997), "The creation of states in the Balkans" (Nea Synora-Livanis, Ateny, 1997). Jej ostatnia książka dotyczyła Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, "CSDP: the history, the institutions, the strategies" (Patakis, Ateny, 2017).