Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Działalność naukowa ISM > „Współpraca wywiadowcza w NATO i UE. Jak stworzyć wspólną ocenę zagrożeń?” - wykład generała brygady rezerwy Służby Wywiadu Wojskowego dra Jarosława Stróżyka

W dniu 20 stycznia 2020 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. odbył się wykład gen. bryg. rez. Służby Wywiadu Wojskowego dr Jarosława Stróżyka, poświęcony współpracy wywiadowczej państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, realizowanej w ramach wymienionych organizacji. Wystąpienie pt. „Współpraca wywiadowcza w ramach NATO i UE. Jak stworzyć wspólną ocenę zagrożeń?” stało się okazją do zaprezentowania instytucjonalnych i operacyjnych aspektów współdziałania wywiadów wojskowych, rozpatrywanych przez pryzmat obecnie dominujących zagrożeń dla narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa. W swoim wystąpieniu generał Stróżyk zarysował zarówno nowe obszary rozwoju współpracy, jak i realne ograniczenia istniejące obecnie w tym zakresie, odnoszące się zarówno do kwestii wymiany informacji, jak i prowadzenia działań operacyjnych. W tym przypadku zasadniczą barierą dla intensyfikacji kooperacją są odmienne interesy, kultury strategiczne, percepcje zagrożeń, a przede wszystkim zapisy prawa narodowego poszczególnych państw członkowskich NATO. W trakcie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, generał Stróżyk odniósł się również do kwestii dotyczących m. in.: perspektywy rozwoju sił zbrojnych w zakresie rozpoznania satelitarnego, roli wywiadu wojskowego w procesie przezwyciężania bezpośrednich zagrożeń o charakterze militarnym dla bezpieczeństwa RP oraz współpracy wywiadowczej z państwami spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Było to już piąte spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju. Organizatorem spotkania był Zakład Polityki Zagranicznej RP (z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr.).

wyklad-gen-Strozyka-ISM-2

wyklad-gen-Strozyka-ISM