14 maja 2021 r. Instytut Studiów Międzynarodowych gościł Grzegorza Lityńskiego, wykładowcę fotografii dokumentalnej Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, kuratora wystawy "Lonka" w Polsce.
Projekt fotograficzny "Lonka" rozpoczął się w roku 2019 i do tej pory wzięło w nim udział 275 fotografów w 30 krajach świata, obejmuje on ostatnich Ocalonych z Holocaustu. Znaczna część z nich urodziła się na terenach przedwojennej Polski. Projekt objął około 400 osób w tym m.in. Romana Polańskiego, Ryszarda Horowitza, Mariana Turskiego, Gerdę Weissmann-Klein, Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela i wielu innych. Wśród fotografów, którzy przyczynili się do powstania projektu „Lonka” jest wielu uznanymi profesjonalistów, zdobywców World Press Photo czy nagrody Pulitzera: Carol Guzy z „Washington Post”, francuski fotograf Patrick Zachmann z renomowanej agencji Magnum, Gilles Peress, wykładowca praw człowieka i fotografii w Bard College w Nowym Jorku, a także Steve McCurry, Barbara Davidson, oraz Witold Krassowski.
Więcej informacji nt. projektu "Lonka" pod adresem https://www.pamsm.org/post/capturing-the-last-holocaust-survivors-the-lonka-project. Wirtualną wystawę "Lonka" można samodzielnie oglądać na stronie www.litynski.com/lonka.
Organizatorką spotkania była dr hab. Małgorzata Łakota-Micker.
fot. Shaul Paul Ladany © Tsafrir Abayov, The Lonka Project, 2019
Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Działalność naukowa ISM > Wykład gościnny poświęcony projektowi "Lonka" i Ocalałym z Holokaustu