Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Konferencje > IV Lwowsko-Wrocławskie Seminarium eksperckie na temat: Międzynarodowo-polityczny konspekt wyborów: aspekt regionalny i globalny

W dniu 4 grudnia 2020 roku odbyło się IV Lwowsko-Wrocławskie Seminarium eksperckie dotyczące przebiegu i wyników wyborów w czterech państwach objętych Programem UE Partnerstwo Wschodnie oraz w USA. Ocenę zmian na scenie politycznej w USA po wyborach prezydenckich i ich wpływ na politykę światową przedstawiła prof. Renata Duda (ISM UWr). Ekspertka zwróciła uwagę na istotne zainteresowanie prezydenta-elekta USA regionem Europy Wschodniej. Specyfikę październikowych wyborów samorządowych w Ukrainie, ich przebieg i wyniki skomentował doc. dr Oleksandr Kuczyk z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Lwowskiego. Dyrektor ISM Prof. Krzysztof Kociubiński odniósł się do roli samorządów w Europie Zachodniej i w Polsce, podkreślił ich znaczenie w demokratyzacji państwa.

Wybory parlamentarne w Gruzji i zachowanie proeuropejskich aspiracji państwa oraz ostra rywalizacja o mandaty w parlamencie reprezentantów partii prorosyjskich skomentował ekspert gruziński George Tarkhan-Mouravi. Analizę wyników gruzińskich wyborów parlamentarnych w okręgach zagranicznych zaprezentowała mgr Irina Tkeshelashvili z Uniwersytetu Opolskiego. Dr Helena Giebień odniosła się do przebiegu trwających protestów w Republice Białoruś, jako reakcji na fałszerstwa w sierpniowych wyborach prezydenckich, zwróciła uwagę na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mające wpływ na sytuację polityczną w państwie. Wygrana w wyborach prezydenckich w Republice Mołdowie Maji Sandu zapowiada aktywizację współpracy państwa z UE, jak rownież „odmrożenie” relacji z Ukrainą i Rumunią, jednak sukces programu wyborczego prezydentki-elektki będzie w dużym stopniu uzależniony od konsensusu z parlamentem, na co zwróciła uwagę prof. Larysa Leszczenko.

Temat seminarium wywołał zainteresowanie wykładowców i doktorantów ISM oraz WSM UL oraz przedstawicieli innych ośrodków akademickich. Seminarium zostało zapoczątkowane wiosną 2020 roku, jego formuła ma charakter otwarty, a tematyka spotkań eksperckich dotyczy bieżących wydarzeń w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Koordynatorami seminarium są prof. Leszczenko (ISM UWr) oraz dr O. Kuczyk - zastępca dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa działającego na WSM Uniwersytetu Lwowskiego.


Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay