Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Losy absolwentów > Monika Dulian

Monika Dulian

  1. Czym się Pani obecnie zajmuje?
    W styczniu 2010 roku rozpoczęłam aplikację dyplomatyczno-konsularną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Trwa ona dwanaście miesięcy, jest pierwszym etapem pracy w polskiej dyplomacji i jednocześnie przygotowaniem absolwentów szkół wyższych do pracy w służbie zagranicznej. Szkolenie kończy się egzaminem, którego pozytywny wynik jest warunkiem nadania pierwszego stopnia dyplomatycznego.
  2. Dlaczego wybrała Pani kierunek stosunki międzynarodowe?
    Zainteresowanie historią najnowszą, polityką międzynarodową oraz chęć nauki wielu języków obcych - to główne powody dla których wybrałam te studia. Od lat marzyłam też o pracy w dyplomacji, a ten kierunek jest doskonałym przygotowaniem do jej podjęcia. Równie zachęcająca była perspektywa zdobycia interdyscyplinarnego wykształcenia, które pozwala na karierę w różnorodnych profesjach.
  3. Jaki wpływ miał wybór kierunku na rozwój Pani kariery zawodowej?
    Nauka w Instytucie Studiów Międzynarodowych (ISM) pozwoliła mi zdobyć wszechstronne wykształcenie, które jest warunkiem podjęcia pracy w służbie zagranicznej. Tematyka wykładów była zbieżna z zakresem wiedzy wymaganej na egzaminie wstępnym na aplikację dyplomatyczno- konsularną. Ponadto uczelnia umożliwiła mi udział w dwóch stypendiach zagranicznych: na Universitat Autònoma de Barcelona (Hiszpania) i Universidade do Porto (Portugalia). Była to okazja do rozwijania umiejętności językowych, zdobytych wcześniej na ciekawych lektoratach. Należy w tym miejscu dodać, że ISM oferuje bogatą gamę zajęć językowych i pozwala na naukę kilku języków obcych jednocześnie. Kompetentni i inspirujący wykładowcy nie tylko nieszablonowo prezentują zagadnienia merytoryczne, ale również wspomagają studentów w wyborze ich ścieżki kariery. Za ich radą i namową odbyłam staże w organizacjach pozarządowych w Hiszpanii i w Indiach, a także w polskich placówkach dyplomatycznych: w Ambasadzie RP w Madrycie oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy FAO w Rzymie. Niewątpliwie dobra znajomość kilku języków obcych oraz dość bogate doświadczenie międzynarodowe zostały uznane za moje kluczowe atuty podczas postępowania rekrutacyjnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.