Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Publikacje > Polskie interesy narodowe- nowa książka pod redakcją dr. Marka Kulczyckiego

Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa Adam Marszałek ukazała monografia pod redakcją dr. Marka Kulczyckiego i prof. Mariusza Wiatra, w której znalazły się artykuły naukowe autorstwa pracowników Instytutu Studiów Międzynarodowych:

Grzegorz Tokarz, Racja stanu w wypowiedziach posłów do Sejmu Rzeczypospolite Polskiej VIII kadencji;

Krzysztof Kociubiński, Polski samorząd terytorialny a standardy europejskie;

Artur Drzewicki, Interes narodowy czy polityczne ambicje? Zagadnienie udziału Wojska Polskiego w operacjach pokojowych ONZ w drugiej dekadzie XXI wieku;

Marek Kulczycki, Droga do członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jako element realizacji polskich interesów narodowych w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego - wybrane zagadnienia;

We wstępie do tomu autorzy piszą: "Celem badań uczyniono ustalenie działań służących interesom narodowym i racji stanu. Zespół autorski rozpatrywał różnorodne problemy szczegółowe, takie jak: istota interesów narodowych i racji stanu, zależność polityki od interesów narodowych, udział sił zbrojnych w realizowaniu interesów narodowych, udział sił zbrojnych w realizowaniu interesów narodowych oraz ekonomiczne uwarunkowania interesów narodowych."

Z recenzji wydawniczej: "W monografii podjęto udaną próbę odpowiedzi na bardzo ważne i aktualne pytania związane z interesem narodowym w dziedzinie bezpieczeństwa i ich roli w kształtowaniu narodowych i sojuszniczych strategii bezpieczeństwa. Obecnie na rynku wydawniczym brakuje tego rodzaju publikacji. Szczegółowo została przedstawiona istota kategorii interesów narodowych w dziedzinie bezpieczeństwa. Pokazano, jak określić interesy narodowe w ramach prac nad strategią bezpieczeństwa państwa oraz definiowaniem interesów narodowych w formułowaniu strategii sojuszniczych. Jest to nie-wątpliwie istotna nowość zawarta w tej monografii. Warto podkreślić, że autorami poszczególnych opracowań są wybitni wojskowi, generałowie: były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz byli szefowie dwóch najważniejszych uczelni wojskowych, a także profesorowie uczelni cywilnych zajmujący się od wielu lat tą problematyką. Ze względu na aktualność badań powinny być intensywnie rozwijane w najbliższej przyszłości."

Spis treści: interesy-narodowe_spis-tresci (PDF / 382.06 kb)