Znajdujesz się w: Strona główna > Nauka > Publikacje > Prezentacja książki współautorstwa dr Justyny Arendarskiej

Zapraszamy do udzialu w prezentacji książki "Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem", która odbędzie się w wersji online 4 listopada 2022 r., g. 12.00-13.30. Książka powstała w ramach projektu finansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki, a jej współautorką jest dr Justyna Arendarska z Zakładu Komunikowania Międzynarodowego.

Główną tezą książki jest przekonanie, że wzajemny wizerunek Polaków i Niemców jest w dużej mierze zdeterminowany przez obraz danego kraju, jaki przedstawiają niemieckie i polskie media. Projekt bazował na badaniach prasy ostatnich 20 lat. Wyniki tego badania zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Wskazują one, że obraz drugiego kraju jest często osadzony w pewnych ramach interpretacyjnych, które można prześledzić na przestrzeni dziesięcioleci. Ramy te pomagają określić, jak mówi się o Polsce lub Niemczech i jak Polacy i Niemcy komunikują się ze sobą. Obraz Niemiec jako (hegemonicznego) wielkiego mocarstwa z roszczeniami do przywództwa w Europie, rozumienie stosunków polsko-niemieckich jako relacji nauczyciel-uczeń czy też ujmowanie ich w ramy metafory historycznej II wojny światowej to tylko kilka przykładów obrazu stosunków polsko-niemieckich jaki malują media. Podczas wspólnej dyskusji zastanowimy się, czy i jak te ramy interpretacyjne determinują obecną debatę polsko-niemiecką oraz jakie wnioski można z tego wyciągnąć dla wzajemnej komunikacji.

Program wydarzenia:

Prezentacja książki: „Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym”

dr Agnieszka Łada-Konefał, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut);

dr Justyna Arendarska, Uniwersytet Wrocławski;

Bastian Sendhardt, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut);

Dyskusja z uczestnikami

Dyskusję poprowadzi prof. dr hab. Waldemar Czachur, Uniwersytet Warszawski

Prosimy o rejestrację pod linkiem: