Seminarium magisterskie SM - dr hab. Katarzyna Gelles
Efektem końcowym zajęć seminaryjnych jest praca magisterska przygotowywana samodzielnie pod kierunkiem promotora.
Celem seminarium magisterskiego jest wprowadzenie słuchaczy w etapy, techniki i metody pracy badawczej, na którą składają się następujące elementy:
- zdefiniowanie głównego problemu badawczego
- przeprowadzenie stosownej kwerendy bibliotecznej i archiwalnej
- przystąpienie do pisania.
Seminarium magisterskie trwa cztery semestry. W pierwszym jego uczestnicy zapoznają się z metodami badawczymi stosowanymi w naukach społecznych, zasadami opracowania konspektu i planu realizacji pracy magisterskiej, a także wymogami warsztatowymi.
W następnych semestrach seminarzyści przygotowują kolejne części i rozdziały pracy, systematycznie prezentują i dyskutują wyniki badań oraz doskonalą umiejętności warsztatowe.
Wybór tematu pracy na prowadzonym przeze mnie seminarium powinien stanowić wypadkową zainteresowań studenta i możliwości realizacji wybranego przez niego projektu oraz nawiązywać do obszarów będących przedmiotem moich badań. Jest to przede wszystkim szeroko pojęta tematyka niemcoznawcza, w tym dzieje najnowsze państw tzw. niemieckiego obszaru językowego, przede wszystkim Niemiec – zarówno ich polityka zagraniczna jak sprawy wewnętrzne (polityczne, społeczne, kulturalne i inne).
Inną dziedziną, związaną także z prowadzonymi przeze mnie zajęciami, są zagadnienia z obszaru polityki międzynarodowej, szczególnie okresu po 1945 r. aż po współczesność. Również tematy z tego zakresu mogą być realizowane na seminarium.
Znajomość języków obcych, w tym j. niemieckiego jest niewątpliwym atutem, nie stanowi jednak wymogu wstępnego ani nie jest konieczna. Zapraszam do kontaktu mailowego katarzyna.gelles@uwr.edu.pl i na spotkanie w terminach konsultacji.