Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Studenci > Dokumenty - Komunikaty > Zasady wyboru specjalności na kierunku stosunki międzynarodowe - studia licencjackie > Seminarium licencjackie - dr Dominik Kopiński

Seminarium licencjackie - dr Dominik Kopiński


Kraje rozwijające się: gospodarka, rozwój, surowce naturalne

dr Dominik Kopiński

Propozycja seminarium licencjackiego dla studentów kierunku „Stosunki Międzynarodowe”
w roku akademickim 2014/2015

 

Tematyka seminarium: w trakcie seminarium poruszane będą problemy krajów rozwijających się ze szczególnym uwzględnieniem tematyki rozwoju gospodarczego i surowców naturalnych. W tym ostatnim aspekcie omawiane będą zagadnienia związane z zarządzaniem surowcami, bezpieczeństwem surowcowym, polityką energetyczną i rolą surowców w procesie wzrostu i rozwoju gospodarczego. W uczestniczeniu w seminarium pomocna może okazać się wiedza z przedmiotu Zarządzanie surowcami mineralnymi, Makroekonomia i Polityka gospodarcza. Elementem „polskim” w seminarium będzie tematyka związana z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce, uwarunkowania prac eksploracyjnych, przygotowania do produkcji oraz wszelkie konsekwencje związane z rozpoczęciem produkcji gazu w naszym kraju.

Zagadnienia i propozycje tematów prac licencjackich: bezpieczeństwo energetyczne, polityka surowcowa, surowce a rozwój gospodarczy, rozwój i problematyka ubóstwa, nierówności dochodowe, pomoc rozwojowa, współpraca gospodarcza krajów rozwijających się, kraje rozwijające się w gospodarce światowej, kraje rozwijające się a organizacje międzynarodowe, gaz łupkowy i niekonwencjonalne złoża surowców energetycznych, Afryka Subsaharyjska.