Uniwersytet Wrocławski

Instytut Studiów Międzynarodowych

A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Łukasz Kiczma współautorem publikacji "Potęga Państw 2018. Międzynarodowy układ sił w procesie zmian. Raport potęgometryczny"

Mgr Łukasz Kiczma z Zakładu Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych oraz Integracji Europejskiej współautorem publikacji "Potęga Państw 2018. Międzynarodowy układ sił w procesie zmian. Raport potęgometryczny".


Celem Raportu jest prezentacja zwięzłej ilościowo-jakościowej analizy przemian w międzynarodowym układzie sił po zimnie wojnie. W obecnej edycji poddano analizie 195 państw (o 37 państw więcej względem edycji z 2017 r.). Jest także wynikiem dyskursu naukowego prowadzonego w ramach Stowarzyszenia nad doprecyzowaniem terminologii nowo rodzącej się dyscypliny pod nazwą potęgometria poprzez rozszerzenie analizy nie tylko jak dotychczas o potęgę ogólną i potęgę wojskową, ale także o potęgę geopolityczną badanych państw. Dzięki wynikom, uzyskanym na podstawie oryginalnej metodologii, Raport prezentuje siłę poszczególnych państw, podejmuje próbę systematyzacji kategorii mocarstw wraz z oceną, które państwa zasługują na miano supermocarstwa, mocarstwa światowego, mocarstwa wielkiego czy mocarstwa małego, analizuje państwa o największej wygranej i przegranej w pozycji międzynarodowej państw oraz podejmuje próbę analizy ewolucji systemu międzynarodowego od unipolarnego poprzez bipolarny po multipolarny wraz z prognozą do 2050 r.


potega_panstw_2018_okladka